www.boswachtersblog.nl/ Overijssel

Hoop voor de ringslang

25 maart 2025 Boswachter Ine Nijveld in Overijssel

Goed nieuws is altijd fijn om te horen. Schreef ik laatst over de sterk toegenomen paddentrek in Zuna, ditmaal eveneens goed nieuws uit de hoek van de amfibieën en reptielen…de ringslang komt eraan!!

Al jaren zijn wij, natuurbeheerders, druk met het maken en herstellen van natuurlijke verbindingen. Soms wordt er grond aangekocht en weer teruggebracht naar natuurgrond om grotere natuurgebieden te verbinden. Dit is het geval bij het Middelveen-Overtoom bij Rijssen. Dit gebied vormt samen met de Elsenerbeek  en de Zunase Heide de verbinding tussen De Borkeld  (tussen Markelo en Rijssen) en de Sallandse Heuvelrug (tussen Holten en Hellendoorn). Soms wordt een verbinding binnen een natuurgebied weer hersteld, zoals we dat onder andere in Zuna hebben gedaan. Hier is de overgang van de hoge droge zandgrond verbonden met akkers en natte gronden aan de randen. Het is één ecosysteem.

Al deze maatregelen hebben ervoor gezorgd dat veel diersoorten niet langer in een klein geïsoleerd gebied leven, maar zich kunnen verplaatsen. Zo kan de populatie groeien en voorkom je inteelt.

De ringslang is één van die soorten die hier graag gebruik van maakt. Hij houdt van waterrijk gebied en overgangen van zandgrond naar veengrond. Het is de grootste slangensoort van Nederland en kan wel 1,20 meter lang worden. Opvallend zijn ook de ronde pupillen en twee gele en zwarte vlekken achter de kop. De ringslang is niet gevaarlijk en ligt graag te zonnen op wat hogere zandplekken in de buurt van water.

Wij hebben, in samenwerking met RAVON*, onlangs verschillende broeihopen gemaakt. Deze bestaan uit takken, maaisel en paardenmest. Hierin kan het vrouwtje van de ringslang in juni haar eieren leggen. De warmte die ontstaat in de broeihoop kan oplopen tot wel 30 graden, waardoor de eieren automatisch uitgebroeid worden. Midden augustus komen de jongen uit het ei.

Het zal misschien een paar jaar duren voordat de ringslang, in deze nieuwe natte verbindingen, de broeihopen heeft gevonden. Het is in ieder geval een warm welkom voor deze koudbloedige vriend!

 

Voor meer informatie:

herstel van het heidelandschap Sallandse Heuvelrug en herstel natuurgebied De Borkeld

*RAVON= Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland

reageren

geef een reactie

i

Mis geen enkel bericht van dit boswachtersblog